KONTAKTY
TOVAR V AKCII
NAJPREDÁVANEJŠÍ
Úvod » Kotly podľa typu a paliva » Kotly na spaľovanie štiepky
Kotly na drevnú štiepku sú alternatívou k plynu a uhliu, ktoré vyhľadáva veľa ľudí. Drevo je ekologický a obnoviteľný materiál, ktorý je v niektorých priemyselných odvetviach aj akýmsi priemyselným odpadom. Príkladom je nábytkársky priemysel - prebytočnú surovinu sa oplatí použiť ako palivo pre pece ústredného kúrenia.
Pri použití vysoko výkonného moderného kotla na drevo sa môžete spoľahnúť na vynikajúce výsledky. Je to pohodlný spôsob vykurovania rodinného domu alebo malej budovy. Biomasa je budúcnosť - vďaka nej dokážeme skutočne prispieť k zlepšeniu podnebia na našej planéte.
Vynikajúce výsledky v kombinácií s pohodlným spôsobom vykurovania – taký je kotol na štiepku a drevo od EXPOL TRADE. Dosahuje výbornú tepelnú účinnosť v rodinnom dome, ale aj vo výrobnom závode či úžitkových budovách ako školy, nemocnice a pod.
Ak kotol na štiepku a drevo, tak určite odporúčame EG-MULTIFUEL. Ľahká použiteľnosť, kompaktnosť, ekonomickosť a bezpečnosť sa snúbia s autozapálením, autopodávaním paliva i autočistením výmenníka tepla a horáka. Optimalizáciu spaľovania zabezpečuje automatický systém na podávanie paliva rôzneho granulovania. Komora z masívnej keramickej taviacej pece sa postará o mimoriadne účinné spaľovanie drevených peliet a agropeliet, peliet z trávy a slamy, drevenej štiepky, pilín, brikiet (aj zo slamy) a i. Alebo čo tak skúsiť štiepkový kotol z radu EXPOL E. BIO UNI? K jeho charakteristikám patrí bezpečná prevádzka a automatické ovládanie mikroprocesorovým regulátorom z PID moduláciou a kontrolou teploty spalín. Je navrhnutý na spaľovanie peliet na biomasu s granuláciou, ktorá umožňuje podávanie zo zásobníka pomocou závitkového podávača.
K obľúbeným variantom patria aj nakladacie kotly MULTIBIO. Plné naloženie paliva vystačí až na niekoľko hodín. K prednostiam patrí jednoduchý regulátor procesu spaľovania a podpory obsluhy ventilátora, modulácie výkonu pomocou kontroly teploty spalín, dvoch čerpadiel, zmiešavacieho ventilu i spalinového ventilátora. Pre väčšie objekty (až do 600 m2) je výhoný kotol BIOWARMER vybavený automatickým systémom podávania a spaľovania. Ide o viacpalivový kotol so zosilnenými prevodovými motormi a systémom podávania paliva, ktorý v kombinácií s liatinovým horákom bezpečne spáli drevenú štiepku do 30 mm, pelety, kôstky či brikety. Novinku predstavuje automatický hybridný kotol METAL-FACH. Ak hľadáte efektívnosť, nezávislosť, pohodlné a bezproblémové čistenie, automatický zapaľovač a dokonca aj možnosť spravovať funkcie kotla z telefónu alebo počítača, kotol METAL-FACH jednoducho musíte mať. V EXPOL TRADE uspokojíme akékoľvek požiadavky a nároky na vykurovanie domácnosti i firiem.
Na prípravu štiepky pre spaľovanie sa môže využiť akákoľvek drevná hmota špeciálne pestovaná ako energetická rastlina alebo drevný odpad. Aj na Slovensku sa už ako palivo začína používať drevná štiepka. Zatiaľ hlavne v obecných a mestských kotolniach a kotolniach poľnohospodárskych prípadne iných podnikov, ale začína sa už aj vykurovanie rodinných domov. Najčastejšie je získavaná štiepka o veľkosti 7 - 25 mm. Štiepkovaním sa spracováva aj čerstvý drevný odpad pri ťažbe dreva alebo pri ošetrovaní sadov. Takéto palivo obsahuje zvýšený podiel vody, ktorý sa môže pohybovať od 30 do 65 %. Vhodné ja mokrú štiepku nechať vysušiť vo vhodnom sklade alebo pod prístreškom. Pri nevhodnom skladovaní mokrej štiepky môže dôjsť k rozkladným procesom a jej samovznieteniu. Výhrevnosť mokrej štiepky môže byť až o 30 -50 % nižšia ako je výhrevnosť suchej štiepky Výhrevnosť drevnej štiepky pri 50 % vlhkosti je približne 8.1 MJkg-1 , pri 40 % vlhkosti je približne 10.1 MJkg-1, a pri vlhkosti 30 % približne 12 MJkg-1. Pre vykurovanie by sa mala použiť štiepka s vlhkosťou do 20 %, pretože inak dochádza k nadmernej korózii kotla. Merná hmotnosť nevysušenej sypanej štiepky z vetví je približne 133 kgm-3, nevysušenej sypanej štiepky z kmeňov 243 kgm-3 Drevná štiepka je jednou z foriem pevnej biomasy, ktorá je využiteľná hlavne pre energetické účely. Toto ekologické palivo je v porovnaní s fosílnymi palivami (uhlie, ropa, zemný plyn) z pohľadu emisií CO2 neutrálne, nakoľko sa pri jeho spaľovaní uvoľní iba toľko CO2, koľko rastlina počas svojho rastu prijala. To znamená, že využívanie biomasy na energetické účely nemá vplyv na tvorbu skleníkových plynov.